Wymiana opon i bezpieczeństwo

Wymiana opon i bezpieczeństwo transportu

Z uwagi na ostatnie zmiany klimatu, wiele osób zaczyna się zastanawiać, czy warto zmieniać opony z letnich na zimowe. Są również osoby które uważają, że zmiana opon nie jest w ogóle potrzebna, ponieważ na rynku występują również opony wielosezonowe. W dzisiejszym poście postaramy się, przedstawić naszą opinię na ten temat.

Budowa opony – różnice pomiędzy oponą zimową a letnią

Jak powszechnie wiadomo, opona zimowa różni się od opony letniej zarówno składem mieszanki z której została wykonana jak i kształtem bieżnika. Ogólna tendencja sprowadza się do tego, że opona zimowa jest miękka i w czasie mrozów bieżnik zachowuje elastyczność i pozwala na aktywne odprowadzanie błota pośniegowego i śniegu. Opona letnia natomiast staje się twarda jak kamień i przypomina bardziej płozę narty lub sanek. Skłania to nas do przekonania, że warto wymienić opony, żeby móc w sposób bezpieczny poruszać się zimą po drodze.

opona letnia i zimowa - porównanie budowy

Powyżej zdjęcie opony letniej i zimowej. Jak widać różnica w kształcie bieżnika jest bardzo wyraźna.

Dla porównania jaka jest różnica pomiędzy zachowaniem opon, polecamy obejrzeć poniższy krótki film. Jest w języku angielskim ale jego przekaz jest zrozumiały nawet dla osób nie znających tego języka.