Produkcja sprężyn samochodowych – Jak wygląda ten proces?
Sprężyny samochodowe są niezwykle ważnym elementem aut. Dlaczego? Czy można jeździć z pękniętą sprężyną? Jak wygląda produkcja sprężyn? Ten artykuł szczególnie spodoba się osobom, które interesuje dział motoryzacji. Zapraszamy do lektury.
O sprężynach w pigułce
Sprężyna, jest to element, którego odkształcenie jest spowodowane siłami lub momentami zewnętrznymi, mające na celu zmagazynowanie, a następnie oddanie energii odkształcania sprężystego – w przypadku sprężyn naciskowych poprzez zbliżanie się do siebie zwoi pod działaniem osiowej siły ściskającej, sprężyn naciągowych poprzez oddalanie się od siebie zwoi pod działaniem osiowej siły rozciągającej, natomiast w przypadku sprężyn skrętowych poprzez skręcanie zwoi pod działaniem siły obwodowej. W praktyce sprężyny to elementy niezbędne do funkcjonowania większości maszyn i wielu przedmiotów. My przede wszystkim skupimy się na sprężynach samochodowych. Dlaczego są takie istotne?
Sprężyny w układzie zawieszenia
Sprężyny samochodowe znajdziemy chociażby w układzie zawieszenia. Jak wszystko, z czasem się zużywają i wymagają wymiany. Czy można jeździć z pękniętą sprężyną? Jazda na zużytych sprężynach jest możliwa, ale zmienia charakterystykę prowadzenia samochodu. Ze względu na obniżenie prześwitu możliwe jest także uszkodzenie podwozia auta podczas jazdy na nierównościach. Dla bezpieczeństwa powinno się jak najszybciej zareagować.
Produkcja sprężyn – Jak to wygląda?
Sprężyny wykorzystuje się w różnych branżach. Nawet te samochodowe powinny różnić się od siebie parametrami. Ich uzyskanie jest możliwe dzięki zastosowaniu precyzyjnej technologii produkcji i ściśle kontrolowanemu procesowi zarządzania jakością. Jak wygląda to w praktyce? Na pewno miałeś okazję słyszeć o maszynach CNC. Numerycznie sterowane maszyny to właśnie sekret precyzji przy produkcji sprężyn. Jednak produkcja sprężyn Poznań to nie tylko maszyny CNC i ich praca. W sprawnie działającej fabryce dobrze funkcjonuje linia produkcyjna, której pierwszym etapem procesu jest nawijanie sprężyny o określonej długości, a następnie hartowanie materiału w celu nadania produktowi konkretnych właściwości. Co dalej? Szlifowanie zakończeń elementów po to, aby umożliwić ustawienie sprężyny w pozycji pionowej i przetestowanie, czy będzie ona odporna na proces zgniatania. Produkcja sprężyn Poznań to złożony etap. Ostatnia część, czyli testowanie jest znaczące.